Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

Yurtdışına seyahat edecek Türk vatandaşlarının vizelerinin onaylanabilmesi için Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmaları gerekmektedir. Bu sigorta ile sigorta acenteleri, sizin yurtdışı seyahatlerinizde başınıza gelebilecek olası beklenmedik durumlara karşı sizi güvence altına almayı ve yurtdışında yaptıracağınız tedavi masraflarını karşılamayı taahhüt eder. Böylece yurtdışı seyahatlerinizi güvence altına almış olursunuz. Bu sebeple vize ile seyahat edeceğiniz ülkeler Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanızı zorunlu kılmaktadır.

Seyahat Sağlık Sigortası Neden Önemlidir?

Seyahat sağlık sigortası, yurt dışında olunan süre boyunca sağlık sorunlarına karşı koruma sağlar. Seyahat sağlık sigortası, yurt dışında olunan süre boyunca olası sağlık sorunlarından dolayı oluşabilecek maliyetlerin karşılanmasını sağlar. Bu maliyetler, doktor veya hastane giderleri, ilaç giderleri, ambulans giderleri veya rapor alma giderleri gibi sağlık hizmetlerine ilişkin giderler olabilir.

Seyahat sağlık sigortası, ayrıca yurt dışında olunan süre boyunca sağlık sorunları nedeniyle geri dönüşün sağlanmasını da kapsar. Örneğin, eğer yurt dışında bir sağlık sorunu nedeniyle tedavi edilmek üzere ülkeye dönülmesi gerekiyorsa, seyahat sağlık sigortası bu giderlerin karşılanmasını sağlar.

Seyahat sağlık sigortası, ayrıca yurt dışında olunan süre boyunca ölüm durumlarının da kapsandığı bir sigorta olabilir. Ölüm durumları, ölüm nedeniyle oluşan maliyetlerin karşılanmasını da içerebilir.

Seyahat sağlık sigortası, yurt dışında olunan süre boyunca olası sağlık sorunlarından dolayı oluşabilecek maliyetlerin yüksek olması nedeniyle önemlidir. Bu nedenle, yurt dışına çıkmadan önce mutlaka seyahat sağlık sigortası yaptırılması tavsiye edilir.

Seyahat Sağlık Sigortası Ücretleri

Peki, vize almak için zorunlu kılınan seyahat sağlık sigortasının bir kişi için maliyetleri ne kadardır?

Seyahat sağlık sigorta ücretleri kalınacak süreye ve yaşa göre farklılık göstermektedir. Bu konuda Vize Yurdu’nun deneyimli ekibinden en güncel ve en uygun fiyat bilgisini alabilirsiniz.

Vize için Seyahat Sağlık Sigortası İsteyen Ülkeler

Schengen Ülkeleri olarak tanımlanan; Avusturya, Belçika, Danimarka, Yunanistan, Finlandiya, Fransa, Almanya, İzlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz, İspanya, İsveç, 01.06.2004 Tarihi itibariyle Schengen Ülkelerine seyahat edecek yolculardan Seyahat Sağlık Sigortalarını zorunlu hale getirmiştir.

Ayrıca vize işlemleri için Seyahat Sağlık Sigortası poliçenizi hem Türkçe hem de İngilizce İçerik olarak teslim almayı unutmayınız.

Vize için Seyahat Sağlık sigortası isteyen ülkeler aşağıda sıralanmıştır. Vize taleplerinde ülkelerin sık sık talep şartlarını değiştirdiğini hatırlatarak en güncel bilgileri vizeyurdu.com internet sitemizden kontrol edebilirsiniz. Vize için Seyahat Sağlık sigortası isteyen ülkeler:

 • Almanya Vizesi: Transit vize ve Almanya yerleşim vizesi hariç Almanya Turistik vize, Almanya Ticari Vize ve Almanya Öğrenci Vizesi için Almanya Vize işlemleri ön koşuludur.
 • Avusturya Vizesi: Transit vize ve Avusturya yerleşim vizesi hariç Avusturya Turistik vize, Avusturya Ticari Vize ve Avusturya Öğrenci Vizesi için Avusturya Vize işlemleri ön koşuludur.
 • Belçika Vizesi: Transit vize ve Belçika yerleşim vizesi hariç Belçika Turistik vize, Belçika Ticari Vize ve Belçika Öğrenci Vizesi için Belçika Vize işlemleri ön koşuludur.
 • Bulgaristan Vizesi: Transit vize ve Bulgaristan yerleşim vizesi hariç Bulgaristan Turistik vize, Bulgaristan Ticari Vize ve Bulgaristan Öğrenci Vizesi için Bulgaristan Vize işlemleri ön koşuludur.
 • Çek Cumhuriyeti Vizesi: Transit vize ve Çek Cumhuriyeti yerleşim vizesi hariç Çek Cumhuriyeti Turistik vize, Çek Cumhuriyeti Ticari Vize ve Çek Cumhuriyeti Öğrenci Vizesi için Çek Cumhuriyeti Vize işlemleri ön koşuludur.
 • Danimarka Vizesi: Transit vize ve Danimarka yerleşim vizesi hariç Danimarka Turistik vize, Danimarka Ticari Vize ve Danimarka Öğrenci Vizesi için Danimarka Vize işlemleri ön koşuludur.
 • Finlandiya Vizesi: Transit vize ve Finlandiya yerleşim vizesi hariç Finlandiya Turistik vize, Finlandiya Ticari Vize ve Finlandiya Öğrenci Vizesi için Finlandiya Vize işlemleri ön koşuludur.
 • Fransa Vizesi: Transit vize ve Fransa yerleşim vizesi hariç Fransa Turistik vize, Fransa Ticari Vize ve Fransa Öğrenci Vizesi için Fransa Vize işlemleri ön koşuludur.
 • Hollanda Vizesi: Transit vize ve Hollanda yerleşim vizesi hariç Hollanda Turistik vize, Hollanda Ticari Vize ve Hollanda Öğrenci Vizesi için Hollanda Vize işlemleri ön koşuludur.
 • İspanya Vizesi: Transit vize ve İspanya yerleşim vizesi hariç İspanya Turistik vize, İspanya Ticari Vize ve İspanya Öğrenci Vizesi için İspanya Vize işlemleri ön koşuludur.
 • İsveç Vizesi: Transit vize ve İsveç yerleşim vizesi hariç İsveç Turistik vize, İsveç Ticari Vize ve İsveç Öğrenci Vizesi için İsveç Vize işlemleri ön koşuludur.
 • İsviçre Vizesi: Transit vize ve İsviçre yerleşim vizesi hariç İsviçre Turistik vize, İsviçre Ticari Vize ve İsviçre Öğrenci Vizesi için İsviçre Vize işlemleri ön koşuludur.
 • İtalya Vizesi: Transit vize ve İtalya yerleşim vizesi hariç İtalya Turistik vize, İtalya Ticari Vize ve İtalya Öğrenci Vizesi için İtalya Vize işlemleri ön koşuludur.
 • İzlanda Vizesi: Transit vize ve İzlanda yerleşim vizesi hariç İzlanda Turistik vize, İzlanda Ticari Vize ve İzlanda Öğrenci Vizesi için İzlanda Vize işlemleri ön koşuludur.
 • Lüksemburg Vizesi: Transit vize ve Lüksemburg yerleşim vizesi hariç Lüksemburg Turistik vize, Lüksemburg Ticari Vize ve Lüksemburg Öğrenci Vizesi için Lüksemburg Vize işlemleri ön koşuludur.
 • Norveç Vizesi: Transit vize ve Norveç yerleşim vizesi hariç Norveç Turistik vize, Norveç Ticari Vize ve Norveç Öğrenci Vizesi için Norveç Vize işlemleri ön koşuludur.
 • Polonya Vizesi: Transit vize ve Polonya yerleşim vizesi hariç Polonya Turistik vize, Polonya Ticari Vize ve Polonya Öğrenci Vizesi için Polonya Vize işlemleri ön koşuludur.
 • Portekiz Vizesi: Transit vize ve Portekiz yerleşim vizesi hariç Portekiz Turistik vize, Portekiz Ticari Vize ve Portekiz Öğrenci Vizesi için Portekiz Vize işlemleri ön koşuludur.
 • Romanya Vizesi: Transit vize ve Romanya yerleşim vizesi hariç Romanya Turistik vize, Romanya Ticari Vize ve Romanya Öğrenci Vizesi için Romanya Vize işlemleri ön koşuludur.
 • Yunanistan Vizesi: Transit vize ve Yunanistan yerleşim vizesi hariç Yunanistan Turistik vize, Yunanistan Ticari Vize ve Yunanistan Öğrenci Vizesi için Yunanistan Vize işlemleri ön koşuludur.

Vize işlemleriniz için gerekli olan Seyahat Sağlık Sigortası’nı acentemiz aracılığıyla yaptırabilirsiniz.