ingiltere-vizesi

İngiltere Vize Başvurusu

Türkiye’den pek çok kişi her yıl İngiltere’yi ziyaret etmek için vize müracaatında bulunur. Bekleme süresi ve gerekli belgelerin ayarlanması uzun bir süreci kapsar. Sanıldığının aksine başvurular İngiltere konsolosluğunun yanı sıra Ankara’da bulunan Vize Başvuru Merkezi’nde de yapılır. Eğitim, iş ve turistlik amaçla Birleşik Krallık vizesi almak mümkündür. Birleşik Krallık, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda İngiltere vize başvurusu kapsamına dahildir.

Vizenizin türüne göre online olarak da başvuru yapma imkânınız vardır. Vize başvurusunda yüz yüze görüşülmesi gereken konuları resmi vize başvuru merkezleri, konsolosluklar ya da Birleşik Krallığın elçiliğiyle görüşmelisiniz.

Kişinin konumuna ve amaca uygun olarak sınıflara ayrılan vizeler 15 iş günü içerisinde teslim edilir. Resmi izinler ve özel tatiller İşin içine girdiği zaman 21 güne kadar İngiltere vize başvurusuyla meşgul olabilirsiniz. Bu nedenle bireyler tatil ya da iş planlarının aksamaya uğramaması için üç ay önceden başvuru işlemlerine başlarlar.

İngiltere’ye gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişilerin vize başvurusu yapması gerekir. İngiltere vize başvurusu yapılırken istenen belgelerden biri de uçak biletidir. Uçak rezervasyonunun yanı sıra vize başvuruları için belirli şartlar ve evraklar gerekir. Belgelerin türü vize türüne göre değişebilir. Ayrıca umuma (bordo) ve hususi (yeşil) pasaporta sahi kişilerin vize başvurusu yapması gerekir.

İngiltere Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere vize başvurusu için gereken süreç zorlu ve uzundur. Gerekli olan belgelerin toplanması ve aksamaların yaşanmaması için tedbir almanız gerekir. Başvuru için gerekli belgelerin toplanması ve kabulün gelmesi için dört haftaya yakın bir zaman dilimine ihtiyaç duyulur. Vize ve pasaport sınıfına göre değişen evrak işlerinin süresi de değişebilir. Acil işlerinizin halledilmesi için hızlı vize başvuruları da bulunur.

İngiltere vizesine başvuran kişiler Schengen avantajlarından yararlanacağını düşünür. Schengen vizesi sayesinde tek seferde 25 ülke gezme imkânı sağlar. İngiltere vizesinde bu durum yoktur. İngiltere vizesinde amaca göre sınıflandırma yapılır. Ancak istenen ana belgeler tüm vize türlerinde aynıdır. Başvurular konsolosluk tarafından yetki verilen vize başvuru merkezlerinde yapılır.

İngiltere vize başvurusu süre olarak altı ay ile 10 yıl arasında değişiklik gösterir. İngiltere Turist vizesi standart seyahat koşularına uygun ayarlanmıştır. Bordo, yeşil ve gri pasaport sahiplerinin gezi amaçlı gittikleri İngiltere’den vize alması gerekir. Turist vizesi İngiltere’de maksimum altı aya kadar geçerli olabilir. Diplomatik pasaportu olarak bilinen siyah pasaportlarda ülkelere 90 günlüğüne vizesiz gitme imkânı sunulur.

İngiltere Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

İngiltere vize başvurusu için gerekli evrakların isimlerine konsoloslukla iletişime geçerek ulaşabilirsiniz. Hazırlanacak evrakların aslının değiştirilmeden İngilizceye çevrilmesi gerekir. Bu nedenle yeminli tercümanlar eşliğinde noter onayı sağlanır. Resmiyet kazanan belgelerin eksiksiz olması gerekir. Ayrıca İngiltere’ye gitme nedeninize göre ek belge talebi oluşturulabilir.

Vize başvurularının olmazsa olmazı olan pasaport ya da eski pasaport istenen belgelerin başında gelir. Altı ay geçerliliği olması gerekmektedir. 18 yaşından küçük bireyler için muvafakatname yani izin belgesi gereklidir. Ek olarak sponsor belgesi de istenir. İki adet biyometrik fotoğraf (son üç ay içerisinde çekilmeli) ve nüfus cüzdanının fotokopisi vize başvurusunda en önemli belgelerdir. Kişini ikametgâh adresi e-devlet üzerinde çıkarılmalıdır.

Maddi durumunuzu ve tam vukuatlı nüfus örneği çıktısı da e-devlet üzerinden alabilirsiniz. Ülkeler vize başvurusunda kişinin banka hesaplarındaki hareketliliğe ve birikime de dikkat eder. İngiltere vize başvurusu için en az altı yedi bin lira bankada birikiminizin bulunması gerekir. Eğer ülkedeki yakınlarınızın yanına gidilecekse davetiye gönderilmelidir. Davetiyeyi gönderen kişinin pasaport çıktısı da istenir.

Iş için gidiliyorsa imza sirküleri ve antetli kâğıda şirket dilekçesi gereklidir. Çalışan kişi için maaş bodrosu, işe girişi belgesi, SGK 4A hizmet belgesi kurum tarafından ıslak imzayla konsolosluğa götürülmelidir. Emekli olan kişilerin emeklilik kartı ve maaşının banka dökümü çıkarılmalıdır. Vize başvurusundaki amaç ticari ise ek evraklar gereklidir. Kişi ithalat ve ihracat yapmışsa buna ait beyanname gerekir. Ayrıca fuar gezileri için bilette gereklidir. Vize talebinin son aşaması olan başvuru ücretinin ödendiğine dair dekont teslim edilmelidir.

İngiltere Vize Ücreti

Türkiye’deki pek çok vatandaş Birleşik Krallık olarak da adlandırılan İngiltere’ye vize başvurusu yapmaktadır. İngiltere vize başvurusu kişinin ne amaçla gittiğine bağı olarak sınıflandırılır. Başvuru sürecinde pasaport türü de önemlidir. Ücrette bahsedilen faktörlerden etkilenecektir. Dolar üzerinden yapılan ödemelerin altı ayık vize süresi 125 dolar olarak ayarlanmıştır. Piyasaya göre değişen ücretlendirme süreye, vize türüne göre artar veya azalır.

Üniversite gençlerinin kullandığı öğrenci ve akademik ziyaret vizesinin ücretleri de 250 dolardan başlar. Bu süreci değerlendirmek isteyen 25 yaşın altındaki üniversite öğrencileri bordo yani umuma mahsus pasaport grubuna girmektedir. Fiyatı uygun olan pasaport ve vize başvuruları her yıl binlerce öğrenci tarafından kullanılmaktadır.

İngiltere vize başvurusu eğitim gören kişiler için ayrıcalıklara sahiptir. 16 yaşını dolduran öğrencilerin vize başvurusu ebeveyn iznine dayanır. Bunun için izin belgesi vardır. Maddi anlamda geçinmenize yetecek bir birikim olmalıdır. İstenen meblağ kriterlere göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca öğrencinin yeterli seviyede İngilizce bilmesi gerekir.

Üç ay önceden hazırlıklara başlayan bireyler vize başvurusunu ilk online işlemler üzerinden yapar. Ardından gerekli olan belgeleri resmî kurumlardan talep ederek yüz yüze görüşmelere katılır. Genellikle C tipi vize başvurusu yapılır. Kısa süreli olan vize türü bir yıl içerisinde 18 günü geçmemelidir. Turistlik amacıyla gelen gezginler içinde bu süre aynıdır. Ayrıca uçakla seyahatlerde üçüncü ülkeye yapılacak geçişler için İngiltere transit vize türü bulunmaktadır. Detaylı bilgilendirme için Vize Yurdu web sayfanı takip edebilir, güncel değişikleri görebilirsiniz.