dubai-vizesi-1

Dubai Vize Başvurusu

Birleşik Arap Emirlikleri arasında yedi eyaletten biri olan Dubai, zengin dünya ülkelerinden biridir. Ayrıca dünyanın dört bir yanındaki yatırımcıların ve gezginlerin de sık sık uğradığı noktalar arasında bulunur. Eğitim, iş, eğlence, ticaret gibi pek çok sektördeki kişilerin Dubai vize başvurusu süreci pasaporta göre değişiklik gösterir. Gerekli belgeler Dubai’ye gitme amacına göre değişebilir. Siyah pasaportu kullanan diplomatlar Dubai’de üç ay vizesiz kalabilir.

Başvuru için gerekli olan belgelerinin toplanmasında vize acenteleri sizlere yardımcı olmaktadır. Pasaporta göre değişen vize süresi ve ücretlendirme farklılık gösterir. Ülkelerin kabul gördüğü dört adet pasaport bulunur. Dubai Umuma Mahsus Pasaport için vize şartı koyar. Onun haricinde diplomatik (siyah), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaportların vizesiz ülkeye girmesine izin vardır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bireyleri yukarıda bahsedilen pasaportları varsa 90 gün için vizeden muaf tutulurlar.

Dubai vize başvurusu kabul olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının yedi bölgeyi görme izni de oluşur. Birleşik Ara Emirliklerinin içerisinde bulunan beş bölgeyi Dubai vizesiyle gezebilirsiniz. Bu süreçte bordo pasaporta sahi bireylerin vize işlemlerini eksiksiz yerine getirmesi önemlidir. İşlemlerde hata olmaması için güncel vize başvuru koşullar incelenmelidir. Sebebi ülkeler arasında sürekli değişen anlaşmalardır.

Dubai vize başvurusu online bir şekilde gerçekleşebilir. Formu eksiksiz bir şekilde doldurarak yüz yüze gösterilmesi gereken belgeler hazırlanır. Resmî kurumlar tarafından onaylanan belgelerde herhangi bir sorun olmadığına dikkat edilmelidir. Yapılan kontrollerden sonra evraklar ilgili makamlara teslim edilir. Ortalama bir hafta içerisinde sizlere geri dönüş yapılır. Bu süre Dubai’ye gitme nedeniniz ve gerekli belgelerin toplanmasına göre değişebilir. Dubai vize başvurusunda danışmanlık hizmeti veren firmalar bulunur. Bunlardan biri olan Vize Yurdu sizlere en uygun hizmet paketini oluşturacaktır.

Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri) Vize Türleri

Dubai vize başvurusu yapılırken kişinin ne amaçla yabancı bir ülkeye giriş yaptığı değerlendirilir. Amaca uygun ek çok Dubai vize türü vardır. Dubai’nin muhteşem şehir altyapısını ve mekanlarını gezmek için her yıl binlerce yabancı turist ülkeye giriş yapar. Dubai Turistik vizenin amacı gezginler ve yeni yerler keşfetmek isteyenler için ayrıcalıklı bir işlemdir. Gezmenin yanı sıra ticaret için gelen iş adamlarının tercih ettiği Dubai Ticari vize başvurusunda farklı belgeler istenebilir.

60 günlük tek girişli ve çok girişli vize türleri de Dubai’ye gidenler tarafından tercih edilir. Daha kısa süreli vize türü için 30 günlük tek ve çok girişli grubuna müracaat edebilirsiniz. Dubai’nin sınır hatlarından geçerek ilerleyen yolcular için transit vize hizmet vermektedir. Gerekli evrakları hazırlayarak iş ve seyahatlerinizde güvenli bir yolculuk elde edebilirsiniz.

Dubai Vize Başvurusu İçin Şartlar Nelerdir?

Dubai Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına bordo pasaport haricinde vizesiz giriş hakkı vermektedir. 18 yaşını dolduran her birey bu imkândan yararlanabilir. Ancak bu yaş sınırı altında olanlar için ebeveyn izni sponsor belgesi gereklidir. Vize işlemleri yapıldıktan sonra 58 gün içerisinde Dubai’ye giriş yapmanız gerekir. Aksi takdirde vizeniz geçerliliğini kaybeder. Vizeyi aldıktan sonra ülkeye giriş yapan kişi 29 gün içerisinde ülkeden çıkmak zorundadır. Ülkeden çıkmayan kişilere para cezası verilmektedir. Vize başvuru saatleri 9 ve 16 saatleri arasında gerçekleşir.

Dubai’ye vize talebi için başvurulacak pek çok seçenek vardır. Birincisi Birleşik Arap Emirlikleri’nin Konsolosluğuna giderek yüz yüze başvuru yapılabilir. Bunun yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri’ne uçuş hizmeti veren Hava Yollarında Dubai vize başvurusu gerçekleştirilebilir. Arap Emirliklerine bağlı Göçmenlik Ofisleri de Dubai Vize başvurusunu yapan yerlerdendir. Başvuru yaparken evraklar büyük bir titizlikle hazırlanmalıdır. Belgelerde oluşacak sorunlardan dolayı ret işlemi yapılabilir. Buna bağlı olarak kişi tarafından ödenen ücretler geri iade edilmeyecektir.

Dubai Vize Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Dubai vize başvurusu sürecinde belgelerin onaylanması ve kabul işlemleri bir hafta içerisinde gerçekleşir. Resmî tatiller ve çalışan durumu süreyi arttırabilir. İstenen belgeler kişinin mesleği, seyahat süresi ve vize türüne göre değişiklik gösterir. Ek belge talebi Dubai’ye gitme amacınıza göre istenebilir. Kabul süreci diğer ülkelere göre ne kadar kolay gözükse de tedbir alınmalıdır. Evraklar önceden hazırlanmalı ve aksamalar ortadan kaldırılmalıdır.

Pasaportun renkli kısmının taranması ve bir yıl geçerliliği olması gerekir. Bir adet biyometrik fotoğrafın taranması ve BAE vize başvuru formu istenir. Ayrıca vize harcının yatırıldığına dair dekont bankadan talep edilmelidir. Gelenlerin konaklama ve rezervasyon başvuruları istenen belgelerdendir. Banka hesabınızın son doksan güne ait ara hareketlerinin belgesi verilmelidir. 18 yalının altındaki çocukların sponsor belgesine ihtiyacı vardır. Eğer Dubai’deki yakınlarınızdan bir davet aldıysanız bu evrakta istenmektedir. Belgelerde hata olup olmadığına dikkat edilmelidir. Aksi halde vermiş olduğunuz para iade edilmez.

Dubai Vize Başvuru Ücreti

Dubai vize ücretleri kalma süresine, nedenini ve kişiye göre değişebilir. 30 günlük tek girişli vize ücreti 3.994 TL yani 147 USD olarak listelenmiştir. 30 günlük çok girişli vize talebinde ise 393 USD gereklidir. 90 günlük tek girişte vize ücretinde 12.687 TL istenir. Son olarak 90 günlük çok girişli vize ücreti 19.452 TL’dir. 2023 güncel fiyatları göre oluşturulan liste hizmete sunulmuştur. Ücretlendirme içerisine KDV dahil olduğu için ek bir ücretlendirme ile karşılaşılmaz. Ayrıca vizeye ait tüm vergiler gerekli kurumlar tarafından ödenecektir.

Vize türlerinde geçen tek ve çok girişli tabir sınırlılığı belirtir. Dubai vize başvurusu yapan biri tek girişli hizmetten yararlanırsa yedi bölgeden birine girdikten sonra tekrar giriş yapamaz. Çok girişli vize türlerinde ise giriş çıkış serbest bırakılmıştır. Dubai vize ücretlendirmelerinde verilen ayrıcalıklara göre değişiklik gösterir.