ABD Vize Başvurusu

Genel olarak, ABD vize başvurusu süreci, DS-160 formunun doldurulması ve online bir başvuru yapılması ile başlar. Konsolosluk veya büyükelçilik daha sonra belirli bir tarih ve zaman için randevu verir. Randevu tarihinde, başvuru süreciyle ilgili sorulara yanıtlar verirsiniz. Başvurunuz, vize türünüze bağlı olarak ek belgeler ve gereksinimler gerektirebilir.

ABD Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlk olarak, başvurmanız gereken vize türünü belirlemek çok önemlidir. Başvurunuzun amacına uygun vize türünü seçmeniz gerekir. ABD’ye seyahat etmek için DS-160 formunu internetten doldurmanız gerekir. Bu form, Amerika Birleşik Devletleri Konsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından ABD vize başvurusu için kullanılan temel belgedir. Kişisel bilgilerinizi, seyahat amacınızı, seyahat tarihlerinizi ve diğer ayrıntıları doğru bir şekilde doldurmanız gerekir.

DS-160 formunu doldururken uygun boyut ve standartlara sahip bir fotoğraf yüklemeniz gerekecektir. Fotoğrafın standartlara uygun olmasına dikkat edin. CEAC (Consular Electronic Application Center) adlı bir online başvuru sistemidir. DS-160 formunu doldurduktan sonra CEAC sitesi üzerinden başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Başvuru ücretini ödemek oldukça önemlidir. Bu sebeple başvuru ücretini ödemeyi unutmamanızı öneririz.

Başvuru sürecinin bir sonraki aşaması, Amerika Birleşik Devletleri Konsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından belirlenen bir tarih için randevu almanızdır. Randevu tarihine gitmeden önce, başvuru için gerekli tüm belgeleri ve formları eksiksiz bir şekilde hazırlamalısınız. Randevu tarihinde Amerika Birleşik Devletleri Konsolosluğu veya Büyükelçiliği’nde bir görüşme yapılacaktır. Mülakat sırasında seyahatinizin nedenini, bağlantılarınızı ve diğer ilgili soruları yanıtlamanız gerekecektir. Gerekli belgeleri sağlamanızın ardından vize başvurunuz değerlendirilecektir.

ABD Vize Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

ABD vize başvurusu için gerekli olan evraklar başvurunuzun türüne göre değişse de başlıca gerekli olan evrakları sizin için sıraladık. Pasaport, DS-160 formu onay sayfası, vize başvuru ücreti makbuzu, güncel biyometrik fotoğraf, mülakat randevu onayı ve vize türüne özgü belgeler gibi evraklar gereklidir.

Amerika Vize Türleri Nelerdir?

Başlıca Amerika vize türlerinden bahsetmek gerekirse, ilk olarak Turist ve Ziyaretçi Vizesi (B-1 ve B-2 bulunmaktadır. Sonrasında Amerika’da eğitim almak isteyen öğrenciler için Öğrenci Vizesi (F-1) vardır. Çalışma vizeleri H-1B (uzmanlık gerektiren işler), L-1 (şirket içi transferler), O-1 (olağanüstü yetenek), ve E-2 (yatırımcılar) gibi türlere ayrılır. Bunlardan (E-2) vizesi Yatırımcı ve Girişimci Vizesidir. Mevsimsel işler veya stajyerlik için gerekli olan vize (H-2B ve J-1) olarak adlandırılır. Bunlara ek olarak Evlilik ve Nişanlılık Vizesi (K-1 ve K-3), Diplomatik ve Resmi Vizeler (A ve G), Aile Birleşimi ve Göçmen Vizeleri de bulunmaktadır.

Amerika Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika turist vizesi için yapılması gereken ilk adım DS-160 Formunu Doldurmaktır. Sonrasında CEAC (Consular Electronic Application Center) adlı online başvuru sistemi üzerinden başvurunuzu yapıp başvuru ücretini ödemelisiniz. Başvuru ve ücret ödeme işlemleri tamamlandıktan sonra sıra ABD Konsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından randevu almanıza gelir.

Turist vizesi için gerekli olan belgeler standart vize başvurunuzda gerekli olan belgelere ek olarak seyahat amacınızı destekleyen belgelere sahip olmanızdır. Bu belgelere örnek olarak otel rezervasyonları, seyahat planları, uçak bileti rezervasyonları, finansal durumu gösterir belgeler gereklidir.

Amerika Turist Vizesi Şartları Nelerdir?

Amerika Turist Vizesi için gerekli bazı şartlar vardır. İlk olarak seyahat amacınızın turistik ve ziyaret amaçlı olması gerekir. ABD vize başvurusu, tatil yapmak, aile veya arkadaşları ziyaret etmek veya tıbbi tedavi almak için yapılabilir. Başvuru sahibinin en az altı ay geçerli bir pasaportu olması gerekir. Başvuru yapacak kişinin, vize süresi sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde geçici olarak kalacağını ve ülkesine döneceğini gösteren sağlam bağlantıları olması gerekir.

Bağlılık, iş, aile ve mülkiyet gibi bağlarınız olduğunu ve Amerika Birleşik Devletleri’nde kalıcı olarak kalmak istemediğinizi gösterir. Ek olarak başvuru için finansal durumunuza bakılır. Başvuru sahibinin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki seyahat masraflarını karşılayabilecek mali gücüne sahip olduğunu gösteren belgeler sunulmalıdır. Online olarak doldurulan DS-160 başvuru formunun tüm bölümlerini doğru bir şekilde doldurmanız gerekir.

ABD vize başvurusu ücretinin ödenmesi oldukça önemli bir adımdır. Amerika Birleşik Devletleri Konsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından belirlenen tarih ve saatte mülakata katılım zorunludur. Mülakat için randevu alma sürecinde zorlanabilirsiniz bu yüzden randevu tarihinizi ayarlamak yaşanabilecek gecikmelerin önüne geçilmesini sağlar. Mülakat sırasında, seyahatinizin nedeni ve finansal durumunuz hakkında sorular sorulacaktır. Bu sorulara verdiğiniz yanıtlar vize başvurunuzun onayını veya reddini etkileyebilir.

Amerika Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Amerika çalışma vizesi başvuruları oldukça detaylı ve farklı evrakların sunulmasını gerektirir. İlk olarak işveren onayı veya iş sözleşmenizi sunmanız gerekmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, bir işverenin size iş teklif ettiğine dair yazılı bir iş teklif mektubu veya iş sözleşmesi gerekli olan evraklardandır. Bu belgede çalışacağınız pozisyon, maaş, çalışma süresi ve diğer koşullar hakkında bilgi vermelisiniz.

H-1B gibi bazı çalışma vizeleri için işverenin Çalışma ve Meslekler Departmanı’na LCA başvurusu yapması gerekir. LCA, maaşın ve çalışma koşullarının yasalara uygun olduğunu gösterir. Her vizede gerekli olduğu gibi çalışma vizesinde de pasaportunuz gereklidir. Başvuru tarihinden itibaren en az altı ay geçerli bir pasaport sunmanız gerekir. DS-160 formunu doldurduktan ve onay aldıktan sonra çıktısını elektronik olarak almanız veya almanız gerekir. Biyometrik kriterlere uygun bir fotoğraf da gerekli olan evraklar arasında yer alır.

Bunlara ek olarak, çalışma amacınıza uygun eğitim veya deneyime ilişkin belgeler (diplomalar, transkriptler vb.) hazırlamanız gerekebilir. Finansal durumunuz ABD vize başvurusu için oldukça önemlidir. Başvuru sahibinin Amerika Birleşik Devletleri’nde geçici olarak kalmak için para sağlayabileceğini gösteren mali belgeler sunulması gerekebilir. Son olarak, çalışma vizesi başvuru ücretini ödediğinize dair makbuz veya ödeme onayı ve DS-160 formunu doldurmak gerekli evrakların tamamını sunmanızı sağlayacaktır.